Stavební spoření: Vyplatí se při rostoucích sazbách? Rychlé srovnání

 In Stavební spoření

Stavební spoření: Vyplatí se při rostoucích sazbách? Rychlé srovnání

 

Úrokové sazby díky měnové politice České národní banky (ČNB) rostou. Zvyšují se i úroky nabízené stavebními spořitelnami. Co stavební spoření aktuálně střadatelům nabízí?

Úrokové sazby stavebního spoření nerostou tak rychle jako sazby jiných produktů. Jedná se o konzervativní spořicí nástroj, u něhož ale také sazby pomaleji klesají, když se jejich směr obrátí. Aktuálně stavební spořitelny udávají čistý výnos až 3,6% % ročně – ovšem tohoto výnosu klient dosáhne pouze za předpokladu využití optimálního spoření pro maximalizaci státního příspěvku.

Z vlastních zdrojů jsou stavební spořitelny střídmější. Nejvyššího úroku bez dodatečných podmínek ve výši 1,2 % lze dosáhnout u tarifu od Wüstenrot – stavební spořitelny

Tabulka 1: Úrokové sazby stavebního spoření bez podmínek k 15.6.2019

Úroková sazba
ČMSS 0,6 %
MPSS 0,5 %
SSČS 1,0 %
RFSS 1,2 %
Wustenrot 1,2 % bez podmínek

Zdroj: Internetové stránky stavebních spořitelen

 

A náklady?

Všechny stavební spořitelny si účtují 1% poplatek z cílové částky za založení smlouvy, pokud zrovna není k dispozici některá z akčních nabídek. Dále je třeba počítat s poplatkem za vedení smlouvy, který přesahuje 300 Kč ročně.

Tabulka 2: Poplatky stavebních spořitelen k 15.6.2019

Poplatek za uzavření smlouvy Roční poplatky za vedení účtu
ČMSS 1 % 360 Kč
MPSS 1 % 325 Kč
RSTS 1 % 320 Kč
SSČS 1 % 325 Kč
Wustenrot 1 % (akce viz níže) 324 Kč

 

!! využijte akci na poplatku a získejte smlouvu za 0,5%, více zde:

PROBÍHAJÍCÍ AKCE

 

Pro koho je stavební spoření vhodné?

Stavební spoření je velmi konzervativní produkt, který má šanci překonat inflaci. Ovšem pouze v případě, že je využíván optimálně – nesmí se spořit déle, než je vázací doba (ani kratší dobu, v takovém případě střadatel přijde o státní příspěvek, který dělá většinu zhodnocení) a musí se spořit optimální částka 20 tis. Kč ročně.

Poznámka:

Samozřejmě platí jednoduché pravidlo pro RIZIKO: Je-li klient ochoten přijmout investiční riziko, na 6letém horizontu lze nalézt i jiné produkty, jejichž očekávané zhodnocení přesahuje zhodnocení stavebního spoření. Zde je ale vždy nutné počítat s rizikem.

Zdroj: Petr Zámečník (Hypoindex)

 

Recommended Posts
Comments
pingbacks / trackbacks

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..