Spoření dětem? Reklamní trik na rodičovskou lásku?

 In Stavební spoření

Spoření dětem? Vždycky záleží na ochotě klienta podstoupit riziko

Spoření dětem? Jednoznačně! A ve finále je asi jedno, jestli dítě naspořené peníze použije na studium v zahraničí, vybavení prvního bytu nebo vyrazí na rok poznávat svět. Při běžném spoření několika tisíc korun měsíčně to asi nebude na koupi nového bytu, ale mít počáteční vklad, který umožní lepší start do dospělého života nebo pomůže rozšířit obzory, se určitě hodí. Navíc je nově nutné mít uspořeno 20 procent vlastních peněz pro získání hypotéky.

Vždycky záleží na ochotě klienta podstoupit riziko. Těm, kteří jsou ochotni přestát velké výkyvy, můžou v tak dlouhém investičním horizontu vyhovovat akciové investiční fondy. Ale s rizikem, že třeba zrovna při dosažení 18 let dítěte dojde k výkyvu a naspořená částka se výrazně sníží. Konzervativnějším klientům bych doporučil produkty se státní podporoustavební spoření nebo penzijní připojištění. U stavebka získáte při ideální měsíční úložce 1700 korun ročně od státu dva tisíce, v kombinaci se zajímavou úrokovou sazbou to bude přesahovat měsíční zhodnocení 3,7 procenta, to žádný jiný zabezpečený produkt nenabídne. Stavebko dává smysl hlavně ve střednědobém horizontu, penzijní spoření v delším, oba produkty se vzájemně dobře doplňují.

Spoření dětem?

Reklamní trik na rodičovskou lásku? V současnosti už nejde o budovatelský marketing, nýbrž o marketing ryze komerční. Peníze odkládané dětem, to je z hlediska banky další využívaný produkt, další otevřený účet, další provize. Proto dnes někdejší budovatelská hesla nahradil falešný apel na rodičovskou lásku k dětem, jež má být zhmotněna nově založeným účtem. Ve skutečnosti není nic takového nutné. Do dětí se musí investovat hlavně čas. To ale za rodiče žádná banka neudělá. Čas investovaný do dětí se spolehlivě vrátí, i když třeba „výnos“ nebude nějakou dobu vůbec patrný. Kdo dětem zakládá účty jako odpustek za to, že s nimi netráví víc času, dopouští se mnohdy hned dvojího investičního nerozumu. Snaží se zasít na neúrodné půdě. Plýtvá semeny, aniž půdu předtím investovaným časem zúrodnil. Takže mu nakonec nezbude nic – jen oči pro pláč.

Zdroj: https://www.penize.cz/

 

Recommended Posts

Leave a Comment

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..