Často se ptáte…

Jaká je výše státní podpory?

Státní podpora je vždy 10 % z vkladů, maximálně 2 000 korun ročně na rodné číslo.

Jaké jsou podmínky založení nového stavebního spoření?

Pomohu Vám pomohou s výběrem, nastavením a sjednáním nejvhodnějšího produktu dle Vaší aktuální situace. Využijte kontaktní formulář a domluvíme se na setkání.

Jaké jsou poplatky za vedení smlouvy?

Sazebníky poplatků najdete na stránce s dokumenty.

Jak mohu ukončit stavební spoření?

Výpověď smlouvy o stavebním spoření můžete podat u našich finančních poradců. Jen nezapomeňte, že pro získání státní podpory byste měli spořit alespoň šest let, tzv. vázací doba stanovená zákonem o státním spoření.

Podpis účastníka na formuláři o výpovědi smlouvy musí být ověřený. O to se zdarma postará poradce, nemusíte hledat Czech POINT.

Jak ukončím stavební spoření na nezletilce?

Výpověď smlouvy o stavebním spoření můžete podat se mnou.

Pokud od uzavření smlouvy uplynulo více než šest let, na výpovědním formuláři jsou potřeba ověřené podpisy obou zákonných zástupců. Pokud je nezletilému více než 17 let, budeme potřebovat také jeho ověřený podpis.

Pokud  neuplynulo šest let od uzavření smlouvy, musíme podle zákona o stavebním spoření požadovat souhlas opatrovnického soudu. Prosím, nejdříve se obraťte na mě, vše vyřešíme.

Za jak dlouho smlouva o stavebním spoření končí?

Pokud to bude jen trochu možné, doporučuji dodržet vázací dobu – 6 let, která vychází ze zákona o stavebním spoření. Nepřipravíte se tak o státní podporu až 2 000 korun za rok. Po uplynutí šesti let, pokud si nebudete brát úvěr, si se mnou můžete uzavřít novou smlouvu.

Jediné, co je potřeba hlídat, je výše cílové částky. Tuto částku nesmíte přespořit.

Co se stane, když smlouvu ukončím dříve, než uplyne vázací lhůta?

Pokud smlouvu o stavebním spoření ukončíte předčasně, přijdete o veškerou státní podporu od začátku smlouvy. Úroky z Vašich vkladů a státní podpory Vám samozřejmě připíšeme. Za ukončení smlouvy před uplynutím vázací doby Vám zároveň naúčtujeme poplatek  ve výši 0,9 % z cílové částky.

Kdy se připisuje státní podpora?

Státní podpora je připisuje vždy na přelomu dubna/května za rok předchozí.

Příklad: státní podpora za rok 2018 se objeví na Vašem účtu v květnu 2019.

Nebyla mi přiznána státní podpora.

Pravděpodobně jste měli v daném kalendářním roce ještě jinou smlouvu, nebo více jiných smluv o stavebním spoření, kde jste splnil podmínky pro vyplacení státní podpory a vyčerpal jste tak maximální limit státní podpory 2 000 Kč/rok.

Příklad: V roce 2018 ukončíte smlouvu stavebního spoření, na které jste splnil podmínky pro připsání státní podpory za rok 2018. A zároveň ten samý rok založíte smlouvu novou. Státní podpora za rok 2018 je připsána v roce 2019 na ukončené smlouvě v roce 2018. Na novou smlouvu dostanete státní podporu za rok 2019 na jaře roku 2020.

Mohu vložit na začátku SS větší částku a bude mi uznána státní podpora v dalších letech?

Ano. Převod vyššího zůstatku do dalších let pro uznání státní podpory je možný, pokud žádáte o státní podporu od začátku trvání smlouvy.

Příklad: při založení smlouvy vložíte částku 150 000 korun a požádáte o státní podporu od začátku trvání smlouvy. Nárok na maximální státní podporu budete mít po dobu minimálně 7 let let, aniž byste na smlouvu museli něco vkládat.

Kolik musím dospořit do maximální státní podpory za daný rok?

Abyste využili maximální státní podporu na Vaši smlouvu o stavebním spoření, musíte za kalendářní rok naspořit 20 000 korun (plus poplatky za vedení účtu, případně papírový výpis). Částka se musí připsat na Vaši smlouvu o stavebním spoření do 31. 12. daného roku. Nejlepší je posílat na stavebko cca 1 700 Kč měsíčně.

K čemu je mi cílová částka, musím jí mít dospořenou za 6 let?

Cílovou částku při ukončení smlouvy nemusíte mít dospořenou.

Cílovou částku si nastavujete při založení smlouvy a je to suma, která se skládá z Vašich úspor, úroků, státní podpory a výše případného úvěru ze stavebního spoření. Pokud nevyužijete úvěr ze stavebního spoření, můžete pokračovat ve spoření až do výše cílové částky. Tato částku byste neměli přespořit.

Jak je to se stavebním spořením v případě úmrtí účastníka?

Vklady na stavebním spoření jsou součástí dědického řízení. Pro ukončení smlouvy potřebujeme od oprávněného dědice úmrtní list a rozhodnutí o dědickém řízení.

Následně jej kontaktujeme a zašleme potřebné dokumenty k ukončení smlouvy o stavebním spoření.

Co znamená přidělení cílové částky?

Přidělení cílové částky znamená, že jste splnili podmínky pro získání řádného úvěru ze stavebního spoření. Jakmile podmínky přidělení splníte, dáme Vám vědět dopisem. Pokud máte zájem o úvěr, kterým lze řešit bytové potřeby, obraťte se prosím na naše finanční poradce.

Pokud o úvěr nemáte zájem, berte dopis o přidělení pouze pro informaci.

Podmínky pro přidělení cílové částky: 1. Spoříte alespoň dva roky 2. Dosáhli jste ohodnocovacího čísla více než 600 bodů (vzorec) 3. Naspoříte nejméně 40 % (tarify OF), nebo 50 % (tarify OS).